e-gradiva          SERŠ Maribor O projektu Besednjak
  logotip  
Osnove |  Skladi |  Topologije |  Mediji |  Pristopne |  LAN |  Omrežni |  Transportni |  Povezovanje |  Varnost |  Storitve |  Varnost |  Sistemi |  Strežniki

IIS

MS–SQL

MySQL

Uskaljevanje časa

Pripomoček za ARP

Ipconfig

Ping

Tracert

Microsoft SQL Server

V tej učni vsebini boste spoznali:

Dokument z besedilom PDF

Strežnik Microsoft SQL je sistem za upravljanje relacijskih zbirk podatkov. Izdelal ga je Microsoft in se zato dobro ujema z ostalimi njihovimi strežniškimi proizvodi. Njegov osnovni programski jezik je Transact–SQL, ki je implementacija standarda ANSI/ISO SQL. Uporabljajo ga tako pri Microsoftu kot tudi pri Sybase. SQL Server običajno uporabljamo v malih in srednjih podjetjih, ki imajo majhne ali srednje velike zbirke podatkov. V zadnjih letih pa so ga začeli uporabljati tudi v sistemih z velimi zbirkami podatkov.

Zgodovina

Osnova kode za Microsoftov SQL strežnik (pred sedmo različico) izvira iz Sybasovega strežnika DQL in je bila Microsoftova vstopnica na oglaševalski trg zbirk podatkov, kjer so tekmovali proti Oraclu, IBM in kasneje tudi Sybasu. Microsoft, Sybase in Ashton-Tate so se sprva združili, da bi ustvarili in prodajali prvo različico, imenovano SQL Server 1.0 za OS/2 (to je bilo okoli 1989), kar je bilo v bistvu enako kot Sybasov strežnik SQL 3.0 za operacijske sisteme Unix, VMS in druge. Microsoft SQL Server 4.2 je izšel okoli 1992. Kasneje je bil Microsoftov SQL Strežnik 4.21 izdan skupaj z Windows NT 3.1. Različica 6.0 je bila prva, ki je bila strukturirana za NT in ni vsebovala nobenih usmeritev Sybasa.

Sočasno s predstavitvijo Windows NT sta se Sybase in Microsoft razšla in sledila svojim razvojnim in marketinškim smernicam. Microsoft si je zagotovil posebne pravice za vse različice SQL strežnikov, ki so bile napisane za Microsoftove operacijske sisteme. Kasneje je Sybase spremenil ime svojega izdelka v Adaptive Server Enterprise, da bi se izognil zmešnjavi z Microsoftovim SQL Serverjem. Od 1994 dalje ima Microsoftov SQL Server tri Sybasova zaščitna sporočila in sporočilo o izvoru.

Odkar so se razšli, so neodvisno izdali precej različic. SQL Server 7.0 je bil prvi strežnik zbirk podatkov, ki je imel grafični vmesnik in že bil že kar daleč od izborne kode in zapuščine. Različica SQL Server 2000 je bila prva komercialna zbirka podatkov za arhitekturo Intel IA64. Sedaj vlada na trgu glavna bitka za prevlado med Microsoftom in Oraclom.

Trenutna različica Microsoftovega strežnika je SQL Server 2005 in je izšla novembra 2005. Izšla je hkrati z Visual Studiom 2005, ki jo lahko tudi uporablja. SQL Server 2005 Express Edition je trenutno na voljo za brezplačno uporabo in jo je mogoče dobiti na njihovem spletipču. Microsoftov SQL strežnik ni le sistem za upravljanje zbirk podatkov, vsebuje tudi oglaševalsko orodje ETL, implementacijo OLAP in še nekaj drugih tehnologij, na primer Service Broker in Notification services.

Opis

SQL strežnik uporablja različico SQL, natančneje T-SQL ali Transact-SQL, implementacijo SQL-92, (standard ISO za SQL, izdan leta 1992) z nekaterimi razširitvami. T–SQL večinoma prišteva dodatne sintakse, ki jih uporablja v nakopičenih procedurah in deluje na sintakso transakcijskega gonilnika. MS SQL Server in Sybase/ASE komunicirata preko omrežja, pri katerem uporabljata protokol, imenovan Tabular Data Stream (TDS). TDS protokol je bil prav tako implementiran z FreeTDA projektom, da bi dovolil večjim vrstam uporabnipkih aplikacij komunikacijo s Serverjem MS SQL in Sybase datotečnimi zbirkami. MS SQL Server prav tako podpira Open Database Connectivity (ODBC).

SQL Server Express Edition

Prej poznan kot MSDE, Microsoft SQL Server Express je Microsoftova brezplačna različica za zbirke podatkov in ponuja rešitev, ki je usmerjena na manjše aplikacije in učenje. Ta različica strežnika vsebuje nekatere tehnične omejitve, ki ga napravijo za neprimernega za uporabo z večjimi aplikacijami. Vendar pa, za razliko od MSDE, ni nobenega nadzornika, ki bi omejeval hitrost, če pogon sprejme več dela kot je tipično za manjše število uporabnikov.

Najpomembnejše izmed omejitev so naslednje:

Čeprav je njegov predhodnik, MSDE, bil brez kakršnihkoli grafičnih orodij, je 2005 Express verzija skoraj naphana z njimi:

Konkurenca

Določene informacije pod tem naslovom niso bile popolnoma preverjene in morda niso dovolj merodajne.

Microsoftova primarna konkurenca sta Oracle in IBM DB2. Microsoft je trenutno tretji v marketingu zbirk podatkov na področju vseh platform, vendar pa za operacijske sisteme Windows proda največ proizvodov.

Največja razlika v konkurenci je ta, da SQL Server deluje samo na operacijskih sistemih Windows. Moč Microsoftovih zbirk podatkov je tako odvisna od ostalih zmogljivosti njihovih operacijskih sistemov in s tem določene prednosti in seveda tudi določene slabosti teh sistemov.

Za razliko Oracle in DB2 delujeta na številnih različnih sistemih. IBM cilja v srednji marketinški razred, delno tudi s svojo različico DB2 z/OS, ki je prevladujoča za OLTP. Številne velike organizacije uporabljajo dva ali celo vse tri tovrstne proizvode. Drugi komercialni konkurenti, so še Teradata, Sybase, IBM Informix, and Adabas.

Sistemi za upravljanje zbirk podatkov, ki so odprtokodni ali brezplačni, na primer MySQL, PostgreSQL in Firebird, imajo tako večjo konkurenco na tem področju. Ti sistemi so na voljo zastonj ali skoraj zastonj in ponujajo dovolj funkcionalnosti za potrebe povprečnega uporabnika. Tudi Microsoft je ponudil brezplačno različico svojega SQL Server Express Edition in MSDE. Tudi 10g Express Edition in DB2 Express-C sta brezplačni različico Oracle in IBM.

Nadaljnji razvoj

Glede na Microsoft, se bodo nadaljnje verzije SQL Server težile k samodejni organizaciji in samovzdrževanju. Seveda je potrebno omeniti tudi željo doseči čim manjši odzivni čas. Microsoft prav tako poskuša ponuditi podporo za razne podatkovne formate, vključno s slikami, avdiom, videom in drugimi multimedijskimi podatki.

Zaključek

vprašanjanja v pisni obliki vprašanjanja vprašanje

Strežnik Microsoft SQL je sistem za upravljanje relacijskih zbirk podatkov. Izdelal ga je Microsoft in se zato dobro ujema z ostalimi njihovimi strežniškimi proizvodi. Njegov osnovni programski jezik je Transact–SQL, ki je implementacija standarda ANSI/ISO SQL. Microsoft poskuša za strežnik ponuditi podporo za razne podatkovne formate, vključno s slikami, avdiom, videom in drugimi multimedijskimi podatki.

Sofinaciranje projekta in pravice

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije in Ministrstva za šolstvo in šport.