e-gradiva          SERŠ Maribor O projektu Besednjak
  logotip  
Osnove |  Skladi |  Topologije |  Mediji |  Pristopne |  LAN |  Omrežni |  Transportni |  Povezovanje |  Varnost |  Storitve |  Varnost |  Sistemi |  Strežniki

2. sloj OSI

Paketi

Zgradba paketov

Projekt 802

Pristopne metode

CSMA/CD

Žetonske metode

Projekt IEEE 802

V tej učni vsebini boste spoznali:

Dokument z besedilom PDF

Spodnja dva sloja OSI referenčnega modela se nanašata na strojno opremo: omrežno kartico in omrežni kabel. Nadaljnje izpopolnjevanje zahtev za strojno opremo se določa znotraj teh slojev. Na Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) so razvili razširjene specifikacije namenjene posebej za različne omrežne kartice in kable. To rafiniranje standardov je sedaj poznano kot projekt 802.

Model projekta 802

Ko so se lokalna omrežja začela pojavljati kot potencialna poslovna orodja v poznih sedemdesetih letih 20. stoletja, se je IEEE začel zavedati, da je potrebno po določiti neke standarde za lokalna omrežja. Za dovršitev te naloge, je IEEE izdal Project 802, imenovan po letu in mesecu začetka (1980, februar).

Četudi so objavljeni standardi IEEE nastali malo pred standardi ISO, so bili vsi razviti skoraj hkrati. Oba modela posredujeta informacije, ki so imele za posledico nastanek dveh kompatibilnih modelov. Projekt 802 je določal omrežni standard za fizične komponente omrežja (omrežna kartica in kabli), ki se nanašajo na fizični sloj in sloj podatkovne povezave v referenčnemu modelu ISO/OSI.

Določbe 802 so postavile standard za:

  1. omrežne kartice (NIC),
  2. komponente lokalnih omrežij,
  3. komponente za omrežja, ki uporabljajo sukane parice in koaksialne kable,

Standardi 802 določajo načine dostopa omrežnih kartic in prenos podatkov preko fizičnih medijev. Ti vključujejo priključevanje, vzdrževanje in odklapljanje omrežnih naprav.

Kategorije IEEE 802

Standarde lokalnih omrežij je določil odbor 802 in so razdeljeni v 16 kategorij. Vsaka ketergorija ima številko 802 in nato lastno številko, med njima pa je pika:

oznaka    opis
802.1 Določa standarde za medomreževanje, ki so povezani z upravljanjem.
802.2 Določa splošna pravila za sloj podatkovne povezave IEEE. Sloj deli na dva podsloja in sicer na LLC in na MAC. Podsloj MAC je različen za različna omrežja in je določen z drugimi standardi.
802.3 Določa podsloj MAC za omrežno topologijo vodilo, ki uporablja Carrier–Sense Multiple Access with Collision Detection (CSMA/CD). To je praktično standard ethernet.
802.4 Določa podsloj MAC za omrežno topologijo vodila z žetonom.
802.5 Določa podsloj MAC za obroč z žetonom.
802.6 Določa standarde za mestna omrežja (MAN), kjer so podatkovna omrežja narejena za mesta. V geografski prostranosti je MAN večji od LAN, je pa manjši od WAN. Za MAN je značilna uporaba optičnih kablov in prenos različnih digitalnih vsebin (podatki, video ...)
802.7 Uporabljeno pri tehnično svetovalni skupini za širokopasovno medomreževanje.
802.8 Uporabljeno pri tehnično svetovalni skupini za optične linije.
802.9 Določa govorno–podatkovna omrežja.
802.10 Določa pravila za omrežno varnost.
802.11 Postavlja standarde za brezžična omrežja.
802.12 Določa zahtevne prioritetne dostope za LAN, 100Base VG-AnyLAN.
802.13 Neuporabljeno, ker prinaša nesrečo.
802.14 Določa standarde za modeme.
802.15 Določa brezžična lokalna omrežja (npr. Bluetooth).
802.16 Določa standarde za brezžična širokopasovna medomreževanja.

Razširitev referenčnega modela OSI

Spodnji plasti OSI, fizični sloj in sloj podatkovne povezave, določata, kako lahko več računalnikov hkrati uporablja omrežje brez vpliva na druge. Projekt IEEE 802 vsa pravila teh dveh slojev poveže tako, da izdela standarde za prevladujoča okolja lokalnih omrežij.

Projekt 802 je ugotovil, da sloj podatkovne povezave vsebuje več podrobnih razlag. Zato se je odločil, da se sloj podatkovne povezave razdeli v dva podsloja: podsloj logične povezave (LLC, angl. Logical Link Control) in podsloj dostopa do medija ( MAC, angl. Media Access Control)

aplikacijski sloj        
predstavitveni sloj        
sejni sloj        
transportni sloj        
omrežni sloj        

sloj podatkovne povezave
    nadzor logične povezave (LLC)
    nadzor dostopa do medija (MAC)
fizični sloj       fizični sloj

Primerjava ISO/OSI in projekta 802

Podsloj za nadzor logične povezave

Podsloj za nadzor logične povezave (angl. Logical Link Control, LLC) upravlja podatkovno povezavo (vzpostavitev, vzdrževanje in prekinitev) in določa uporabo logičnih vmesnih točk, imenovanih service access points (SAP). Ostali računalniki lahko prenesejo in uporabljajo SAP za prenos podatkov iz LLC v zgornji sloj OSI. Kategorija 802.2 določa te standarde. Nadzoruje prenos okvirjev, zaporedje okvirjev in njihove potrditve.

Podsloj za nadzor dostopa do medija

Podsloj za nadzor dostopa do medija (angl. Media Access Control, MAC) je nižji podsloj in zagotavlja skupen dostop do fizičnega sloja računalnikove omrežne kartice. Podsloj MAC komunicira neposredno z omrežno kartico in je odgovoren za dostavo podatkov brez napak med dvema računalnikoma v omrežju. Sloj je zadolžen tudi za strojne naslove, določa in prepoznava naslove okvirjev.

Kategorije 802.3, 802.4, 802.5, in 802.12 določajo standarde za oba spodnja sloja in za prvi sloj OSI referenčnega modela.

Zaključek

vprašanjanja v pisni obliki vprašanjanja vprašanje

Tako OSI kot Projekt 802 določata standarde za omrežno strojno in programsko opremo. Spodnja dva sloja OSI referenčnega modela se približno skladata z modelom 802, ki določa predvsem strojno opremo za dostop do omrežja. OSI je sprejel tudi delitev sloja podatkovne povezave na dva podsloja – podsloj za nadzor logične povezave in podsloj za nadzor dostopa do medija.

Sofinaciranje projekta in pravice

Izvedbo projekta je omogočilo sofinanciranje Evropskega socialnega sklada Evropske unije in Ministrstva za šolstvo in šport.