e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje  

Spletno in klasično oblikovanje

Koncept struktuiranja informacij ima danes poreklo v organizaciji tiskanih knjig in revij. "Vmesniški standard" knjig je dokaj dobro določen in je opisan v mnogih virih z natančni napotki, kako izdelati knjigo. Izgled knjig od naslovnice, kazala in vsebine se je razvijal skozi stoletja. Gutenberg se je pri izdaji biblije se je leta 1456 srečeval z istimi problemi kot so danes pred oblikovalci spletnih strani. Današnji izgled kazala je oblikoval po izkušnjah na milijonih izdaj, preden se je uveljavil "trden standard".

Oblikovanje tiskovin

Čeprav omrežno interaktivno hipertekstovno oblikovanje dokumentov nudi izziv za oblikovalce informacij, se večina smernic v oblikovanju, tvorjenju, sestavljanju, urejanju in organiziranju različnih oblik medijev ne razlikuje bistveno od tekočih smernic v tiskanih medijih. Večina spletnih dokumentov je oblikovana v skladu s knjigo The Chicago Manual of Style, ki je nekakšen standard v konvencionalnem oblikovanju. Mnogo podatkov o izdelavi čiste, razumljive, dosledne publikacije je mogoče poiskati v mnogih publikacijah, kot na primer v Xerox Publishing Standards: A Manual of Style and Design. Veliko ne bo izgubljeno na spletnih straneh, če se upošteva osnovne značilnosti grafičnega oblikovanja.

Spletno oblikovanje

Spletne strani se razlikujejo od knjig in drugih dokumentov v eni bistveni lastnosti: hiperpovezave omogočajo uporabnikom neposreden dostop do neke druge spletne strani. Glede na to dejstvo so lahko spletne strani narejene precej bolj neodvisno od drugih strani kot strani v knjigi. Na primer, glava in noga spletne strani je lahko z več informacijami in izpopolnjena kot tista na tiskani strani. Absurdno bi bilo navajati podatke o avtorju, datumu in avtorskih pravicah na vsaki strani knjige, toda na samostojnih spletnih straneh je lahko ta informacija potrebna, saj ni nujno, da bo uporabnik obiskal tudi druge strani. Ta problem ni značilen samo za spletne strani. Revije, časopisi, dnevniki ponavljajo datume, številko izdaje in druge informacije na vrhu ali dnu vsake strani, ker lahko uporabnik iztrga del iz celote ali stran kopira.

www.webstyleguide.com © P. J. Lynch, S. Horton : SERŠ Maribor : 2004 : prevod Benjamin Šaler