Naslovi in podnaslovi
Urednikovi zaznamki kot so naslovi in podnaslovi sodijo v osnovni vmesnik spletnih strani, ravno tako kot v kateremkoli tiskani publikaciji. Konsistentna uporaba naslovov in podnaslovov v dokumentih pomaga bralcu orientacijo v kompleksnih spletiščih.
Slogi besedila
Za sloge besedila priporočamo:
Naslovi: krepko, velike črke
- naslovi dokumenta
- reference na druga spletišča
- naslovi dokumentov, ki so omenjeni v besedilu
- imena proizvodov, podjetij, zaščitene znamke
Poudarjeno, začeto z veliko začetnico
- podnaslovi
- reference na strani v istem spletišču
- opisi slik, tabel
Naslovi strani
Spletna stran je označena v glavi spletnega dokumenta z elementom title
. Naslov je pomemben iz mnogih razlogov. Uporabniki, ki imajo počasne povezave, ga najprej zagledajo, šele nato prihaja besedilo in vse ostalo, kar naredi vašo stran. Večina spletnih iskalnikov upošteva naslov strani kot osnovni označevalnik za vsebino strani, zato pravilna izbira naslova vpliva na uvrstitev na vrsto v poiskanem seznamu.
Naslov strani (title) naj vsebuje:
- ime podjetja, organizacije ali spletišča
- jedrnato navedbo vsebine strani
Prepričajte se kako dolg je naslov strani. Ali si ga je lahko zapomniti? Ali opisuje to kar bralca zanima na vaši strani?
Oblikovanje besedila za spletne dokumente
Za oblikovanje spletnega besedila je značilno:
- Pretirano označevanje. Izogibajte se pretiranemu označevanju. Preveč povezav ali preveč različnih slogov pisave uniči enotnost.
- Barve povezav. Če vključuješ povezave v vsebinsko besedilo, izberite barve povezav, ki so blizu barv besedila. Branje z ekrana je že tako naporno brez borbe z odvečnimi barvami povezav, ki so raztresene po strani.
- Uporabljajte najboljša orodja. Za pisanje uporabljaj urejevalnike, ki imajo močna orodja za črkovanje in iskanje. Besedilo vključi v HTML šele, ko je to potrebno.
- Slogovne besedila. Pri pisanju besedila v urejevalniku ne uporabljajte slogov. HTML uporablja za besedilo čisto besedilo (ASCII), za oblikovanje pa se uporabljajo posebne značke in slogovne predloge CSS.
- Posebni znaki. Ne uporabljajte "pametnih narekovajev". Izogibajte se posebnim znakom, kot so pomišljaji, pikice in posebni znaki, ki niso del nabora znakov standarda HTML. Za nadomeščanje nestandardnih znakov (kot so na primer tudi š, č, ž) uporabite posebna orodja.
- Ne uporabljajte samodejnega deljenja. Pri pretvorbi v HTML se lahko v besedilu pojavijo nestandardni znaki za deljenje, ki lahko povzročijo čudno obnašanje nekaterih brskalnikov.
Gor
e-gradiva
Oblikovanje
Slogi
Povezave
www.webstyleguide.com © P. J. Lynch, S. Horton : SERŠ Maribor : 2004 : prevod Gregor Ahman