e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

Spremenljivke

Spremenljivka je simbolno ime za neko vrednost v programu. Ko v spremenljivko shranimo vrednost, jo lahko uporabimo poljubno mnogokrat, dokler v isto spremenljivko ne zapišemo druge vrednosti. S tem izgubimo vrednost, ki je bila v spremenljivki zapisana prej. Ko že govorimo o spremenljivkah, je potrebno razlikovati med spremenljivkami, ki so definirane zunaj in spremenljivkami, ki so definirane znotraj funkcij. Spremenljivke definirane zunaj funkcij se imenujejo globalne spremenljivke. Tiste, ki pa so definirane znotraj funkcij, se imenujejo lokalne spremenljivke.

Globalne spremnljivke

Za globalne spremenljivke je pomembno, da imajo rahlo drugačen pomen v JavaScript kot pa v ostalih jezikih takšne vrste. Pri JavaScript je globalna spremenljivka trenutni dokument, ki je naložen v brskalnikovem oknu. Kadar definiramo spremenljivko kot globalno, pomeni to, da imajo vse ukazne vrstice skriptov (tudi tiste znotraj funkcij) neposreden dostop do vrednosti spremenljivke.

Z ukazi oziroma ukaznimi vrsticami lahko spreminjamo ali celo odstranjujemo globalne spremenljivke s katerekoli strani. V programski terminologiji pravijo tej vrsti spremenljivke "spremenljivka z namenom", saj lahko z njo delajo na celotni strani.

Pomembno si je zapomniti, da se pri neposrednem nalaganju strani vse spremenljivke, definirane na tej strani, shranjujejo v pomnilnik. Če pa potrebujemo vrednost, ki se ne bo spreminjala iz ene strani do druge, pa moramo uporabljati druge tehnike, s katerimi bi lahko takšno vrednost shranili. Ker ponavadi element var ni obvezen za definiranje globalnih spremenljivk, je slednjega zelo priporočljivo uporabljati za definicije vseh spremenljivk. S tem se lahko zaščitimo proti spremembam, do katerih bi lahko prišlo v prihodnosti jezika JavaScript.

Lokalne spremenljivke

V nasprotju z globalno spremenljivko, je lokalna spremenljivka definirana znotraj neke funkcije. Znotraj funkcij so globalne spremenljivke definirane brez var definicij oziroma prirejanja zalog vrednosti. Kar je v nasprotju s lokalnimi spremenljivkami, ki morajo biti nujno definirane znotraj funkcije. Te spremenljivke izgubijo svojo vrednost oziroma nimajo nobenega pomena za program zunaj določene funkcije. Namen lokalne spremenljivke je namreč le pomemben za funkcijo, s katero se želi priti do nekega rezultata. Le slednji je pomemben za glavni program. Prav tako je pomembno vedeti, da nimajo dostopa do lokalnih spremenljivk nobeni izmed ukazov ali ukaznih vrstic zunaj funkcije.

Izbira imen spremenljivk

Potrebno je krbno izberati imena, ki se bo uporabljalo kot spremenljivke. Velikokrat boste naleteli na skripte, ki uporabljajo nepopolna imena spremenljivk, kot na primer: samo ena črka. Razen v redkih izjemah, odsvetujemo uporabo samo ene črke. Bolj priporočljiva je uporaba imen, ki opisuje spremenljivko, ki jo skript vsebuje. To vam omogoča tudi pregled nad dolgimi in zapletenimi skripti. Ogromno število pravil vam bo pomagalo, da boste pridobili tako prakso kot pregled pri ustvarjanju oz. kreiranju spremenljivk. Kot prvo ne smete uporabljati besed, ki se uporabljajo trenutno v skriptnem jeziku in prav tako ne tistih, ki bodo v prihodnje uporabljeni za novejše različice JavaScript.

Čeprav je težko predvidevati, vse rezervirane besede, ki jih bo jezik v prihodnje uporabljal, vendarle obstaja nekaj načinov, ki nam pomagajo zmanjšati možnost, da bi izbrali prav taksno besedo.

Zadeve se še zapletejo, ko ugotovimo da besede ne smejo vsebovati presledkov. Zato je priporočljiva uporaba spremenljivk, ki so enobesedne. Če pa se odločimo za besedo, ki vsebuje več kot le eno besedo, lahko uporabite eno izmed dveh možnosti za združitev obeh besed.

Kot prva možnost se vam ponuja združitev s pomočjo podčrtaja, znaka _, na primer:

dijak_ime
dijak_starost
dijak_kraj
oce_ime

Besedi združite tako da prvi besedi, ki je pisana z malo začetnico, dodate drugo besedo, ki se začne z veliko začetnico in ju tako razločno ločite ne da bi uporabili presledek.

dijakIme
dijakStarost
dijakKraj
oceIme

Bolj priporočljiva je uporaba druge možnosti, saj je enostavnejša za tipkanje pri pisanju kode JavaScript, kot pozneje lažje berljiva. Glede na dejstvo, da ne vemo katere besede bodo v prihodnosti rezervirane, je priporočljiva uporaba kombinacije dveh besed, tako je verjetnost da bodo naše besede na spisku manjša.

Spremenljivke imajo še število drugih pomembnih pravil, ki jih moramo upoštevati. Izogibajte se vsem ločilnim simbolom razen znaka _, prav tako ne sme biti prvi znak v spremenljivki številka. Ta pravila so skladna s pravili za HTML.

Spremenljivke

Podatki s katerimi dela program so v resnici samo zbirke bitov 1 ali 0 v pomnilniku računalnika. Bolj specifično, podatki v strani ki vsebuje JavaScript zasedejo dele računalniškega pomnilnika, ki se ekskluzivno rezerviran za programe brskalnika. V starih časih so programerji morali poznati numeričen naslov v pomnilniku (RAM) kjer je bila shranjena neka vrednost, da so dobili njeno kopijo. Poznavanje podrobostmi tega procesa za programerje JavaScript ni potrebno. To opravi prevajalnik JavaScript. Najbolj običajen nači dela s podatki v skriptu je, da najprej priredimo podatke spremenljivki. Ponavadi si je enostavneje predstavljati spremenljivko kot koš, ki vsebuje informacije. Kako dolgo spremenljivka zadržuje podatke je odvisno od številnih dejavnikov.

Ustvarjanje spremenljivke

V JavaScript obstaja več načinov, kako ustvariti novo spremenljivko. Najboljša možnost, ki jo lahko uporabite vedno, je kreiranje s ključno besedo var, kateri naj sledi ime katerega določimo spremenljivki. Iz tega sledi, da bi določili novo spremenljivko poimenovano starost, je zapis v JavaScript sledeč:

var starost

Zapis da brskalniku vedenje, da lahko v spremenljivki kasneje hranimo informacije ali pa spreminjamo podatke spremenljivke. Za določitev vrednosti spremenljivke uporabi enega od "navezovalnih" operatorjev. Zdaleč najbolj pogost je znak za je enako. Če hočemo spremenjlivki starost prirediti vrednost, jo istočasno deklariram (kobiniran proces znan kot inicializacija spremenjljivke), potem uporabimo tisti operator v istem zapisu kot ključno besedo var:

var starost = 45

Še nekaj primerov:

var stevec=1
var obseg=5, polmer=7
var x = 42, y = 8
var crka="X", beseda = "JavaScript"
var pravilno = true

Druga možnost je deklariranje spremenljivke v enem stavku. Vrednost ji določimo kasneje. Kasneje je lahko kadarkoli, ni potrebo, da sta stavka zaporedna. Primer je sosledje sledečih stavkov:

var starost
 ...
starost = 45

Beseda var se uporablja samo za deklaracijo ali initializacijo- uporablja se samo enkrat za vsako ime spremenljivke v celotnem dokumentu.

Spremenljivka JavaScript lahko vsebuje vrednost kateregakoli podatkovnega tipa. Za razliko od veliko drugih programskih jezikov, nam ni potrebno (in tudi ni mogoče) v JavaScript med deklaracijo spremenljivke dodatno deklarirati tipa vrednosti, ki ga bo vsebovala spremenljivka. In celo dejstvo je, da se lahko tip vrednosti spremenljivke spremeni med izvajanjem programa. (Ta prožnost spravlja ob živce tudi izkušene programerje, ker so ti navajeni da dodelijo spremenljivki oboje- tip podatka in vrednost.)

Spremenljivko lahko deklariramo tudi brez rezervirane besede var. V tem primeru ji moramo prirediti začetno vrednost.

steviloMesecev = 12
trenutniMesec = "januar"
seminar = null

Medtem ko med tema dvema načinoma deklariranja nove spremenljivke v programu ni nobene razlike (priporočljiva je uporaba rezervirane besede var), pa se pojavi pomembna razlika pri deklaraciji nove spremenljivke v funkciji. Tam z uporabo rezervirane besede var deklariramo novo lokalno spremenljivko (vidna bo samo znotraj funkcije), medtem ko brez nje deklariramo novo globalno spremenljivko (če spremenljivka s tem imenom še ne obstaja).

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 2003 : Nejc Dolinar