e-gradiva     HTML CSS JavaScript Načrtovanje    
  logotip  
SERŠ Maribor Iskanje Primeri

Čas in datum

Najbrž je najbolj neuporabljena moč JavaScript njegova možnost upravljanje z datumom in s časom. Avtorji JavaSkript so pripravili predmet Date z dobrimi nameni v zgodnjih dneh. V prvih različicah brskalnikov so se pojavljale napake, ki so zelo otežile programiranje z datumom in s časom. Celo z izboljšavami delo z datumi potrebuje poznavanje svetovnih časovnih območij in njihovi odnosi s standardno referenčno točko, znano nekoč kot Greenwich Mean Time GMT ali danes kot Coordinated Universal Time UTC (obstaja sicer nekaj malenkostnih razlik). Danes se je upravljanje z datumom in časom v najnovejših brskalnikih izboljšalo. Upajmo, da vse več piscev skript upošteva te vrste preračunavanja v njihovih straneh. JavaScript lahko označi dele vaše strani, ki so bile posodobljene, odkar je uporabnik jih nazadnje obiskal in si jih ogledal. To je aplikacija, ki vsebuje aritmetiko z datumi in konverijo časovnih pasov.

Časovni pasovi in GMT

Po mednarodnem sklepu je svet razdeljen na časovne pasove; za vsako območje je pomembno, da lahko povedo njihov čas glede na položaj sonca; ko je neposredno nad njimi, rečemo, da je ura poldne (12.00). To je sredina dneva. Trenutni čas v območju je tak, ki si ga moramo nastaviti na uro - to je lokalni čas. To ne povzroča težav, dokler ne gremo dalje, kot iz svojega časovnega območja. Ampak med komunikacijo z deli iz celega sveta je pomemben lokalni čas vsakega posameznika. Sploh moramo biti previdni na lokalni čas v ostalih časovnih pasovih. Kakorkoli, če živite v Zgornji Duplici ob Sotli, ne boste zbudili nekoga v Santiagu di Chile pred zoro s telefonskim klicem iz vaše pisarne.

V neken časovnem območju, kjer je sonce še kakorkoli na nebu lahko sklepamo, da so vsa območja vzhodno od nas že imela poldne, tako je za njih ura bolj pozna, kot pa v lokalnem času (1 ura po časovnem pasu).

Veliko mednarodnih poslovnežev mora nastaviti urnike oddaljenih dogodkov. Tako delo in upoštevanje številčne razlike v urah časovnih pasov je lahko prava nočna mora. Za pomoč le-tem je bila ustanovljena standardna referenčna točka: časovno območje teče skozi observatorij v Greenwichu v Angliji. To časovno območje se imenuje Greenwich Mean Time (kratica je GMT). Del mean pride iz dejstva, da je točno na nasprotni strani zemlje (skozi Pacifik) postavljena mednarodna datumska meja. Tukaj se najprej pojavlja prvi dan v novem letu na planetu. Torej, GMT je postavljen na sredino ("mean") polnega kroga dneva. Še ne dolgo nazaj, je GMT pomenil neko drugo okrajšavo. Nova kratica je UTC, iz angleškega Coordinated Universal Time. Kjerkoli opazite UTC, to v bistvu pomeni isto kot GMT.

Če je na vašem računalniku pravilno nastavljen časovni sistem, računalnik deluje v času GMT. Toda ker ste nastavili vašo lokalno časovno območje na nadzorni plošči, bodo vsi datumski in časovni izpisi v vašem lokalnem času. Računalnik pozna razliko med lokalnim časom in GMT. Za dnevno shranjevanje časa lahko nastavite vrednost tako, da je računanje nastavljivo kasneje; Windows 95 in novejši operacijski sistemi zaznajo, kdaj se spremeni čas in vas vpraša, če je sprememba točna. V vsakem primeru, če potujete s prenosnim računalnikom po svetu morate spremeniti časovno območje, ne pa časovni pas.

Delovanje JavaScript je večinoma podobno delovanju, kot deluje ura v računalniku (programsko). Vrednosti datumov, ki jih generiramo v skriptu, so shranjeni v obliki GMT. Skoraj vsi prikazovalniki in izvlečene vrednosti pa so v lokalnem času obiskovalca. In pomnite, da so vrednosti datumov kreirane na obiskovalčevem računalniku, ki iz skripta generira vrednost. Ta koncept je najbrž najzahtevnejši prijem, ko govorimo o delu z JavaScript.

Če se kreira JavaScript za javno spletno stran, je potrebno gledati na celoten svet. Ta pogled potrebuje spoznanje, da obiskovalčev računalnik določi natančnost konverzije med GMT in lokalnim časom. Vsekakor je potrebno opraviti nekaj testov, tako da se menja časovni pas na računalniku na katerikoli drug časovni pas in se preveri, če dejansko deluje.

SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 2004 : Jan Kokalj