Predmet Array
Predmet Array
predstavlja polje vrednosti, ki so lahko različnih tipov. Elementi polja so indeksirani z nenegativnimi celimi števili. Dolžina polja je najmanjše celo število, za katerega so indeksi vseh elementov strogo manjši. Če v polju definiramo nov element, se ustrezno popravi tudi dolžina. Če spremenimo dolžino, uničimo vse elemente, ki so imeli indeks večji ali enak novi dolžini.
Posamezen element polja se lahko pusti nedoločen, tako da se ne vpiše ničesar. Tako ima polje [1,2,4] štiri elemente, pri čemer je vrednost tretjega elementa nedefinirana undefined
. Če pustimo prazen zadnji element v polju, ga program ne bo štel k polju (Internet Explorer tega pravila žal ne upošteva). Tako je dolžina polja [1,2,3,] tri in ne štiri, kot bi pričakovali. Če želimo nedefinirani element imeti na koncu polja, ga moramo vpisati kot undefined.
Konstruktorji
- Konstruktor
Array()
- Sestavi nov predmet razreda Array, ki ne vsebuje nobenih elementov (prazno polje).
- Konstruktor
Array(dolžina)
- Sestavi nov predmet razreda Array, ki vsebuje dano število elementov nedoločene vrednosti.
- Konstruktor
Array(...)
- Sestavi nov predmet razreda Array, ki vsebuje elemente, ki jih damo za parametre. Če se želi ustvariti polje z enim samim številskim parametrom, potem JavaScriptom to vrednost shrani kot dolžino polja. Nastalo polje nima nobenega elementa, ima pa podatek o predvidenem številu elementov. Včasih je možna rešitev vpis števila kot niz, na primer
"7"
.
→
primer
→
primer
→
primer
→
primer
Lastnosti
- Lastnost
length
- Dolžina polja je 32-bitno celo število. Dolžina polja se lahko spreminja.
→
primer
Postopki
- Postopek
toString()
- Vrne niz z opisom posameznih elementov. Vsak element pretvori v niz glede na regionalne nastavitve, in jih zapiše v seznam, kjer uporabi ločilo, ki je spet odvisno od regionalnih nastavitev.
- Postopek
concat(...)
- Vrne polje, ki vsebuje elemente polja, nato pa še po vrsti elemente, ki jih dobi postopek za parameter. Če je kateri od elementov polje, doda vsak njen element posebej.
- Postopek
join(ločilo)
- Vrne niz, ki ga dobi tako, da vsak element polja pretvori v niz, dobljene nize pa združi v en sam niz, pri čemer uporabi dano ločilo. Privzeto ločilo je vejica.
→
primer
- Postopek
reverse()
- Obrne vrstni red elementov v polju. Vrne spremenjeno polje.
→
primer
- Postopek
sort(primerjaj)
- Uredi polje array glede na dano funkcijo. Funkcija primerjaj mora sprejeti dva parametra, vrniti pa mora 0, če sta enaka, negativno vrednost, če je prvi manjši od drugega, sicer pa pozitivno vrednost. Postopek vrne urejeno polje.
Gor
e-gradiva
JavaScript
Polja
Novo polje
SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija
: 2004 : Neven Šrok