Preglednico ali tabelo si lahko predstavljamo kot poljubno velik list papirja, ki je porazdeljen na posamezne celice. Celice tvorijo vrstice (označene so s številkami) in stolpce (označeni so s črkami). Posamezne liste s preglednicami nato povežemo v zvezke.
V celice zapisujemo različne vrste podatkov: številke (tudi datume in čas), besedilo, enačbe, slike, zvok... Medtem ko so številke in besedilo statični podatki, pa enačbe vnašajo v preglednico dinamiko, saj namreč na podlagi obstoječih vrednosti v drugih celicah izračunavajo nove vrednosti.
V računalniških preglednicah je vsebina celice ali besedilo ali številka ali enačba. Prednost računalniških preglednic je samodejno preračunavanje glede na spremembe vhodnih podatkov.
Preglednice so namenjene predvsem raznim tabelaričnim računanjem, v manjši meri služijo tudi kot preprosta skladišča podatkov. Zelo učinkovita pa so kot orodja za grafično predstavitev podatkov v obliki tabel, grafov in prezentacij.
Danes so najbolj znane preglednice Corel Quatro Pro, IBM Lotus 1-2-3 in seveda Microsoft Excel.
Preglednice so tudi sestavni deli pisarniških zbirk. Excel v vključen v paket Microsotf Office. V zbirki so še urejevalnik besedila (Word), program za izdelavo prezentacij (PowerPoint), program za delo z zbirkami podatkov (Access), in še nekateri dodatki.
SERŠ Maribor : Strokovna gimnazija : 1998 : Borut Čuček, Leonard Polanec, Igor Kmetič